ВІРА ЛІНН
Англійська співачка, дама ордена Британської імперії. За свою 85-річну кар’єру підкорила мільйони слухачів і встановила кілька рекордів: у 1952 три її сингли увійшли в хіт-парад New Musical Express, а в 2009 вона стала найстаршою (92 роки) співачкою, яка очолила британські чарти, обігнавши The Beatles, Боба Ділана та Arctic Monkeys. Проте саме в часи Другої світової війни Віра здобула свій головний титул – «серденько збройних сил».
Британія у війні
У протистоянні з гітлерівською Німеччиною Британія на чолі з прем'єр-міністром Невіллом Чемберленом разом із Францією спочатку вдалися до «політики умиротворення». 29.09.1938 в Мюнхені схвалили німецько-італійський проєкт, який розчленовував Чехословаччину.
Після нападу Німеччини на Польщу 01.09.1939 Британія оголосила Німеччині війну, але реально обмежилася лише морською блокадою агресора («дивна війна»).
Із розширенням німецької агресії, захопленням Норвегії, Нідерландів, Бельгії та Франції британські війська здобули в цих країнах перший бойовий досвід, а також провели морську евакуацію з порту Дюнкерк (Північна Франція) до Британії.
Після капітуляції Франції й до нападу Німеччини на СРСР Британія самостійно вела боротьбу з Гітлером. Під час повітряної битви за Англію (серпень – грудень 1940) німецькі ВПС втратили 1733 літаки, англійські – 733.
Британія разом із США та СРСР сформували антигітлерівську коаліцію, результатом якої стали військові постачання в СРСР (ленд-ліз), відкриття другого фронту й зрештою розгром держав, які розв’язали Другу світову війну.
British spirit
Після падіння Франції Британія опинилася сам на сам у боротьбі з потужним ворогом, якого ще донедавна сподівалася «умиротворити». Щоб знищити моральний дух британців, німецькі війська з вересня 1940 до травня 1941 щодня бомбардували Британські острови. За вісім місяців загинуло близько 43 тис. мирних жителів. Кожен шостий лондонець залишився без дому. Щонайменше 2 млн будинків були зруйновані. Для продовження боротьби потрібен був потужний лідер і мобілізація британського духу (British spirit) мешканців туманного Альбіону.
Таким лідером став ВІНСТОН ЧЕРЧИЛЛЬ, який очолив коаліційний уряд після відставки Невілла Чемберлена. Черчилль раніше вже не раз публічно наголошував на небезпеці нацистів та необхідності боротьби з ідеями Адольфа Гітлера, і нарешті його готові були почути. Він не обіцяв легкого майбутнього чи швидкого вирішення проблем. У своїй промові 13 травня 1940 він сказав:
«Я не можу запропонувати нічого, крім крові, важкої праці, сліз і поту. Нас чекає суворе випробування. Перед нами багато довгих місяців боротьби і страждань…». Проте саме така відвертість заспокоїла та мобілізувала суспільство до боротьби.
«Серденько збройних сил»
Віра Маргарет Велч (Vera Margaret Welch) народилася 20.03.1917 в Іст Гемі (частина Лондона). Вона рано виявила музичний хист і вже в 11 років почала виступати перед публікою, обравши за сценічне ім’я прізвище бабусі – Віра Лінн. У 18 років разом з оркестром записала свою першу пісню на радіо.
Коли почалася Друга світова війна, Вірі виповнилося 22 роки. Вона вирішила допомогти своїм співвітчизникам тим, що вміє найкраще, – співом. Віра співала в бомбосховищах, війську, шпиталях тощо. Скоро її голос став не лише упізнаваним, а й бажаним для більшості британців. Комік Гаррі Секомб, якому довелося воювати в Північній Африці й Італії, жартома сказав: «Черчилль нацистів не бив. Це Віра “приспівувала” їх до смерті».
Для своєї творчості Віра обрала традиційну поп-музику. У 1952 стала першою британкою, яка очолила американський чарт Billboard із піснею «Auf Wiederseh'n Sweetheart». Того ж року з піснею «My Son, My Son» потрапила в першу десятку найкращих хітів Британії. Співачка випустила дев’ять альбомів, активно займалася благодійністю та меценатством.
Останній виступ Віри Лінн відбувся в 1995 на концерті до 50-ї річниці завершення Другої світової війни біля Букінгемського палацу. Померла співачка у 2020 на 103 році життя…
«We'll meet again»…
Під час війни Віра Лінн співала для британських солдатів в Індії, Бірмі, Єгипті та ін. Скрізь її незмінно просили виконати улюблену пісню – «We'll meet again…» («Ми зустрінемося знову…»). Романтичний хіт захоплював обіцянками щасливого майбутнього, зустрічі з близькими. Він став своєрідним британським маніфестом, стимулом до життя й боротьби. Так триває десятиліттями. У 2020 королева Єлизавета ІІ у своїй промові під час пандемії коронавірусу, заспокоюючи та мотивуючи британців, згадала відомий рядок «Ми зустрінемося знову…».
Ми зустрінемося знову, я не знаю, де, й не знаю, як.
Але знаю, що ми знову побачимось одного сонячного дня.
Усміхайся й надалі, як лише ти вмієш,
Доки блакитне небо вирине з-за темних хмар…
«Sincerely Yours»
Ще однією зброєю Віри Лінн стала передача на радіо BBC «Sincerely Yours» (Щиро Ваша), яку співачка вела всю війну. Вона записувала голоси британців, їхні думки та мрії, їхні спостереження й свідчення про подвиги, які потім було трансльовано як «звукові листівки» для вояків у різних куточках планети. Вона та її квартет виконували пісні, які найчастіше просили солдати. Ці записи заспокоювали та втішали британців. Радіозустрічі з Вірою стали неймовірно популярними. Батьки садовили своїх дітей і казали: «Послухай, це щось особливе». Свідки згадували, що теплий і зворушливий голос Лінн діяв на них не гірше, ніж виступи Вінстона Черчилля.
Висновок
Музика Віри Лінн м’яко навчала, підтримувала й мотивувала британців у часи Другої світової війни. Вона співала про оптимізм, надію, відновлення та об’єднання, спонукала до віри й прагнення кращого. Мирні мешканці у бомбосховищах або на попелищі своїх будинків, військовики в окопах або госпіталях відчували в піснях співачки тепло рідного дому. Музика Віри Лінн так само, як і промови Вінстона Черчилля, мала великий мотивуючий вплив на свідомість, дух і рішення британців у період найстрашніших випробувань.
Тож історія Віри Лінн є черговим прикладом, наскільки важливими для майбутнього країни є відповідальність і громадянська активність кожного з нас.
Більше про Віру Лінн, Вінстона Черчилля, британську музику, пропаганду, відомі вислови й гасла часів війни Ви зможете дізнатися, завітавши на музейні уроки музейної школи «Покоління NEXT».
Також лише в Музеї можливо на власні очі побачити й доторкнутися до речей із Лондона та інших міст Великої Британії часів Другої світової війни.