БІНҐ КРОСБІ
Американський співак і актор кіно. Понад 50 років на сцені. 1,5 млрд проданих платівок. Три зірки на Голлівудській алеї слави. Журнал «Yank» визнав його людиною, яка зробила найбільше для підтримання бойового духу американських солдатів під час Другої світової війни.
США у війні
У 1929 США сколихнула тяжка економічна криза – Велика депресія. Мільйони людей втратили роботу й домівки. Коли справи пішли вгору, американці боялися нових криз і не бажали, щоб їхня держава втручалася в конфлікти поза Америкою. Така позиція отримала назву «ізоляціонізм».
На початку Другої світової війни більшість американців підтримували Британію. Ще до свого вступу у війну, США запровадили ленд-ліз (дослівно «позичати і здавати в оренду») – програму постачання союзним державам необхідного – від зброї до їжі. Британія першою скористалася ленд-лізом.
07.12.1941 Японія, прагнучи панувати в Тихому океані, атакувала американську військову базу Перл-Гарбор на Гавайських островах. США оголосили війну Японії, а невдовзі опинилися у стані війни з Німеччиною та Італією.
06.06.1944 (День «Д») об’єднані війська американців, британців, французів та інших націй чисельністю 156 тис. осіб висадилися на півночі Франції. Так було відкрито другий фронт у Європі. Шлях цих військ лежав у самісіньке серце Німеччини. Крах Гітлера став ще ближчим.
У серпні 1945 США завдали тяжкого удару Японії. Нову надпотужну зброю – атомні бомби – скинули на міста Хіросіма та Нагасакі. Вони обірвали життя до 210 тис. людей. 02.09.1945 на борту американського лінкора «Міссурі» Японія підписала акт про капітуляцію. Друга світова війна завершилась.
Перл-Гарбор. Поворотний момент
Напередодні та на початку Другої світової війни американці хотіли спокійно жити, працювати й збагачуватись, а не воювати. Особливо лякала громадян США Європа з ворожнечею між державами і войовничими тиранами. «Триматися від Європи подалі» – така думка панувала тоді серед американців.
Та війна для США прийшла не звідти, звідки її чекали. Японія, союзниця Німеччини, прагнула володарювати в Тихому океані. Японська армія завоювала чимало азійських країн, але особливе невдоволення Токіо викликав американський військово-морський флот на Гавайських островах за більш як 6 тис. км (!) від самої Японії.
Японське командування придумало план: щосили вдарити по американській військово-морській базі Перл-Гарбор на Гаваях силами свого флоту й авіації, підірвати міць США на морі й патріотичний дух американців. У неділю на світанку, 07.12.1941, подолавши безкраї океанські води, японці відкрили вогонь. Перл-Гарбор, рай на Землі, чия назва дослівно перекладається як «бухта перлин», став справжнім пеклом. Палали й тонули кораблі, гинули люди. США, які планували не втратити жодної людини на війні, оплакували більше 2 тис. своїх громадян.
Але японський план не спрацював. Раптовий напад ворога підняв американців на боротьбу. США вступили у Другу світову війну проти Японії, Німеччини, Італії та їхніх союзників.
Бінґ Кросбі
Гаррі Лілліс «Бінґ» Кросбі (Harry Lillis «Bing» Crosby) народився 03.05.1903 в м. Такома, штат Вашингтон. Його захоплення джазом почалося тоді, коли він підлітком побував на концерті Ела Джолсона в 1917. Він вирішив стати співаком. Кар'єра Кросбі почалася в 1926.
Почавши виступи у складі джаз-бенду, Бінґ Кросбі на початку 1930-х перейшов до сольних виступів, раз за разом влучаючи в самісіньке серце слухачів. Музичний стиль Кросбі не знав умовностей та кордонів, поєднавши в собі елементи джазу, свінгу, блюзу та інших жанрів. Митець широких талантів, він також став видатним кіноактором, отримавши навіть «Оскар» у «воєнному» 1944 за фільм «Йти своїм шляхом».
Як і багато американських чоловіків, Бінґ Кросбі записався до армії відразу після нападу на Перл-Гарбор. Але його так і не мобілізували, адже він був татом чотирьох малих синів. Тож Кросбі вирішив підтримувати армію музикою. За три роки й вісім місяців війни він зняв вісім повнометражних фільмів, 12 короткометражок, виступив щонайменше в 190 радіопрограмах, записав 160 пісень.
Співак і актор не раз вирушав на європейський театр бойових дій, де наживо виступав перед союзними військами. Цікаво, що Кросбі виступав і перед… німецькими військами. Не знаючи німецької мови, але читаючи фонетичні транскрипції слів, він брав участь у записах агітаційних радіопередач для противника.
Він помер у 77-річному віці на полі для гольфу після досить вдалої партії. Його останніми словами стали: «Це була славна гра, хлопці».
«There`ll be a hot time in the town of Berlin»
Поїздки Бінґа Кросбі на фронт були важливими і для нього самого, і для вояків, яких він підтримував своїми виступами. До того ж, будучи комунікабельною людиною, він постійно листувався зі своїми шанувальниками, серед яких було й чимало військовослужбовців. Після смерті співака нащадки Кросбі знайшли скриньку з листами, заховану на горищі, там він зберігав поштівки від вояків та їхніх родин.
У роки Другої світової війни небувалої популярності набули його патріотичні пісні, одна з них «There'll be a hot time in the town of Berlin» («Буде гаряче у місті Берлін») була написана в 1944 і відразу здобула величезну популярність, очоливши чарти. Мелодія сповнена оптимізму й мажорних нот, бо переломний момент війни уже відбувся, відчувалася радість від близької перемоги. До того ж у США музика мала стимулювати патріотичні почуття, переконувати у важливості місії, яка чекає американців на чужих територіях. Через мистецтво й популярну культуру США вдалося надихнути багатьох громадян на боротьбу з нацистською Німеччиною та Японією. А той факт, що до війська йшли й найвідоміші актори тієї епохи, як-от Кларк Ґейбл чи Джеймс Стюарт, викликав особливу впевненість американців у неминучій перемозі.
Буде спекотно у місті Берлін,
Коли американці пройдуть його маршем.
Я хочу бути там, хлопче, приносити радість,
Коли захоплять старий Берлін.
Буде спекотно у місті Берлін,
Коли бруклінські хлопці розпочнуть
Атаку разом і знесуть його,
Коли вони захоплять старий Берлін,
Почнемо стрілянину і покажемо їм, як
Розфарбуємо місто в Кокомо.
«Батько Різдва»
Хто такий Бінґ Кросбі? Більшість українців не відповість на це запитання, хоча кожен із нас точно слухав його музику. Щороку на Різдво в торговельних центрах та на ярмарках грають мелодії саме його пісень: «Santa Claus Is Comin' To Town», «Jingle Bells», «Let It Snow!». Сучасну американську святкову культуру важко уявити без голосу Бінґа. Недарма його називають «батьком Різдва». Під час Другої світової війни сотням тисяч американських юнаків доводилося святкувати Різдво не в сімейному колі, а в брудних окопах під кулями ворога. І всі хотіли бути вдома на Різдво, тож частково успіх різдвяних пісень Бінґа пояснюється і цим.
Пісня «White Christmas» («Біле Різдво») Кросбі вперше прозвучала на радіо під час Різдва в 1941. Цей запис посів перше місце в чартах, де залишався протягом 11 тижнів. Пісня 16 разів була перевидана фірмою «Decca Records» і залишається синглом, який продавався найкраще. За даними Книги рекордів Гіннеса, в цілому світі було продано понад 100 млн копій пісні «Біле Різдво» у виконанні Кросбі.
Висновок
Американська культура періоду Другої світової війни унікальна, що пояснюється також і характером війни для США: більшість громадян були за тисячі кілометрів від зони бойових дій, але також сотні тисяч американців воювали на суші, у повітрі та на морі. Серед солдатів на передовій, і серед їхніх рідних удома накопичувалася журба розлуки та очікування зустрічі. Творчість Бінґа Кросбі впливала на цілі покоління американців, утішаючи їх та даруючи оптимізм. Співак став ланкою між вояками, які воювали в Тихому океані або в Європі, та їхнім далеким домом. У листах до Кросбі батьки бійців часто писали про відчуття тепла та вдячності: «У мене виникає дивне, але втішне відчуття. Що голос, який я чую, так само недавно чув і мій син, якого я не бачив майже два роки. Це робить мене ближчим до нього».
Музика здатна об'єднувати людей та цілі епохи, що залишилися в минулому. Музей – теж одне з тих особливих місць, де кожен здатний відчути дотик історії, поглянути на життя людей, відчути їхні мрії. Більше про історію США, їхню боротьбу у війні, музику та повсякденні радощі ви зможете дізнатися, завітавши на музейні уроки музейної школи «Покоління NEXT».
Відкриваємо шпаринку до музейної скарбниці та поглянемо на американські предмети часів Другої світової війни.